Serce w pudełku po butach

W 1990 roku, pewien brytyjski biznesmen Dave Cook, pewnego dnia spoglądając na relację tragicznych wydarzeń niedawnej rewolucji w Rumunii, został tym faktem głęboko poruszony. W odpowiedzi na głos serca, postanowił pomóc znajdującym się w dramatycznej sytuacji i głębokim ubóstwie, Rumunom oraz ich dzieciom. Dave załadował swą ciężarówkę wieloma darami i wyruszył w stronę tego właśnie kraju. Dalsze losy tej misji miłosierdzia, wydają się być inspirowane przez Bożą opatrzność. W nieoczekiwany sposób na terenie Rumunii doszło do spotkania z Liviu Balas`em rumuńskim obywatelem, który również przejęty był potrzebami rumuńskich dzieci. Liviu mając dobre rozpoznanie miejsc, gdzie znajdują się najbardziej potrzebujący, pomógł dotrzeć z pomocą i darami przywiezionymi przez Dave`a do tych dzieci. Tak oto to wydarzenie zapoczątkowało spontaniczną akcję po obydwu stronach granicy. Brytyjczycy pakowali prezenty dla nieznanych sobie biednych dzieci, a rumuńscy chrześcijanie troszczyli się o to, aby trafiły do najbardziej potrzebujących.

 

Po trzech latach w 1993 roku akcja zyskała zasięg światowy a jej rozwojem na dużą skalę, zajęła się amerykańska organizacja charytatywna Samarytan`s Purse pod kierownictwem Franklina Grahama. Wówczas powstał projekt nazwany Operation Christmas Child (OCC), znany również, jako Shoe Box – „prezent w pudełku po budach”. Od tamtej pory akcja rozszerzała się na wiele krajów a potem kontynentów. Prezenty Samarytan`s Purse, zaczęły trafiać do krajów III świata a także miejsc, dotkniętych wojną ( np. Bałkany) lub klęskami żywiołowymi oraz ubóstwem. Paczki trafiały także w ręce dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej oraz poszkodowanych przez los. Coraz częściej akcja OCC docierała wszędzie tam, gdzie znajdują się niezamożne dzieci, żyjące w różnych częściach świata.

 

Od końca roku 1999, międzynarodowa akcja charytatywna pod polską nazwą „Gwiazdkowa Niespodzianka” zaczęła zdobywać serca tysięcy polskich dzieci.
Za tym działaniem,  kryje się trud i poświęcenie wielu setek a licząc w skali Europy, tysięcy wolontariuszy. Każdy z nich stanowi „ogniwo długiego łańcucha” łączącego darczyńcę z odbiorcą prezentu. Oprócz szlachetnego odruchu wielu serc, bardzo istotnym jest również, najważniejsze przesłanie towarzyszące akcji. Miłość Boga do człowieka.
Nieprzypadkowym, więc jest fakt, iż akcja przypada w Polsce na czas, kiedy miliony „Polaków wspomina na wydarzenia z Betlejem z przed 2 tys. lat oraz przyjście na świat Zbawiciela Jezusa Chrystusa i celu, dla jakiego pojawił się wśród ludzi.

 

Organizatorzy akcji oraz wolontariusze, OCC, docierając z prezentami GN, zawsze pragną dzielić się tą jakże ważną Dobrą Nowiną, wnosząc nadzieję i promyk Bożej miłości do domów, w których wszelka nadzieja dawno wygasła.

Od roku 1993 ponad 93 miliony prezentów trafiło do rąk dzieci w 190 krajach świata.
W 2012 roku Polsce akcja miała miejsce już po raz trzynasty, wszędzie gdzie dotarła wzbudziła radość tysięcy dzieci…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *