Serce w pudełku po butach

W 1990 roku, pewien brytyjski biznesmen Dave Cook, pewnego dnia spoglądając na relację tragicznych wydarzeń niedawnej rewolucji w Rumunii, został tym faktem głęboko poruszony. W odpowiedzi na głos serca, postanowił pomóc znajdującym się w dramatycznej sytuacji i głębokim ubóstwie, Rumunom oraz ich dzieciom. Dave załadował swą ciężarówkę wieloma darami i wyruszył w stronę tego właśnie kraju. Dalsze losy tej misji miłosierdzia, wydają się być inspirowane przez Bożą opatrzność. W nieoczekiwany sposób na terenie Rumunii doszło do spotkania z Liviu Balas`em rumuńskim obywatelem, który również przejęty był potrzebami rumuńskich dzieci. Liviu mając dobre rozpoznanie miejsc, gdzie znajdują się najbardziej potrzebujący, pomógł dotrzeć z pomocą i darami przywiezionymi przez Dave`a do tych dzieci. Tak oto to wydarzenie zapoczątkowało spontaniczną akcję po obydwu stronach granicy. Brytyjczycy pakowali prezenty dla nieznanych sobie biednych dzieci, a rumuńscy chrześcijanie troszczyli się o to, aby trafiły do najbardziej potrzebujących.

 

Po trzech latach w 1993 roku akcja zyskała zasięg światowy a jej rozwojem na dużą skalę, zajęła się amerykańska organizacja charytatywna Samarytan`s Purse pod kierownictwem Franklina Grahama. Wówczas powstał projekt nazwany Operation Christmas Child (OCC), znany również, jako Shoe Box – „prezent w pudełku po budach”. Od tamtej pory akcja rozszerzała się na wiele krajów a potem kontynentów. Prezenty Samarytan`s Purse, zaczęły trafiać do krajów III świata a także miejsc, dotkniętych wojną ( np. Bałkany) lub klęskami żywiołowymi oraz ubóstwem. Paczki trafiały także w ręce dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej oraz poszkodowanych przez los. Coraz częściej akcja OCC docierała wszędzie tam, gdzie znajdują się niezamożne dzieci, żyjące w różnych częściach świata.

 

Od końca roku 1999, międzynarodowa akcja charytatywna pod polską nazwą „Gwiazdkowa Niespodzianka” zaczęła zdobywać serca tysięcy polskich dzieci.
Za tym działaniem,  kryje się trud i poświęcenie wielu setek a licząc w skali Europy, tysięcy wolontariuszy. Każdy z nich stanowi „ogniwo długiego łańcucha” łączącego darczyńcę z odbiorcą prezentu. Oprócz szlachetnego odruchu wielu serc, bardzo istotnym jest również, najważniejsze przesłanie towarzyszące akcji. Miłość Boga do człowieka.
Nieprzypadkowym, więc jest fakt, iż akcja przypada w Polsce na czas, kiedy miliony „Polaków wspomina na wydarzenia z Betlejem z przed 2 tys. lat oraz przyjście na świat Zbawiciela Jezusa Chrystusa i celu, dla jakiego pojawił się wśród ludzi.

 

Organizatorzy akcji oraz wolontariusze, OCC, docierając z prezentami GN, zawsze pragną dzielić się tą jakże ważną Dobrą Nowiną, wnosząc nadzieję i promyk Bożej miłości do domów, w których wszelka nadzieja dawno wygasła.

Od roku 1993 ponad 93 miliony prezentów trafiło do rąk dzieci w 190 krajach świata.
W 2012 roku Polsce akcja miała miejsce już po raz trzynasty, wszędzie gdzie dotarła wzbudziła radość tysięcy dzieci…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*